Autor: Katarína Žúborová
Dátum: 30. septembra 2020

V súčasnosti hádam neexistuje viac skloňované slovo ako dezinfekcia. Potreba pravidelne čistiť domácnosť, pracovisko i predmety, ktoré denne používame, je stále veľmi aktuálna. Viete, ako správne dezinfikovať a zabrániť tak šíreniu rôznych nepríjemných ochorení?

Dezinfekcia priestorov a povrchov

Každý z nás vie presne určiť priestory, v ktorých sa pravidelne pohybuje. Väčšinou je to vlastná domácnosť, kancelária alebo iné pracovisko, ďalej možno obchod či posilňovňa. Kým za čistotu obchodov a fitness centier nezodpovedáme, domácnosť a pracovný priestor môžeme mať plne pod kontrolou, tak ako aj správne umývanie našich rúk.

Pri čistení priestorov choroboplodné zárodky len odstraňujeme, pri dezinfekcii ich zabíjame. Na trhu dnes existuje množstvo efektívnych dezinfekčných prostriedkov, ktoré spoľahlivo ničia baktérie. Ak vám chemikálie príliš nevoňajú, môžete využiť overenú a funkčnú klasiku našich mám – ocot, mydlo a aspoň 60 % alkohol.

Tu je pár rád, ktorých by ste sa mali pri čistení a dezinfekcii priestorov a povrchov držať:

 • Vyberajte starostlivo – rozhodli ste sa pre chemické prípravky? Potom si dobre prečítajte zloženie, návod na použitie, pomery a možnosti riedenia. Ak si kúpite dva rôzne čistiace prostriedky, nekombinujte ich, ani nezamieňajte. Každý má svoj jasný účel. Ideálne sú pre vás univerzálne čistiace prostriedky z netoxických a ľahko biologicky odbúrateľných látok.
 • Zhora nadol – nezabúdajte čistiť správnym smerom, teda zhora nadol. Najprv vydezinfikujte najvyššie položené miesta (horné poličky v kuchyni, vrchnú časť nábytkov), až potom pokračujte dolu. Investujte do kvalitných čistiacich materiálov, ktoré nezanechávajú vlákna a zbytočne nenasiaknu priveľa čistiaceho prostriedku.
 • Dbajte na pravidelnosť – priestory domácnosti dezinfikujte každý deň. Váš zamestnávateľ by mal zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu pracoviska a spoločných priestorov (toalety, zasadacie miestnosti, výťahy). Vlastný pracovný stôl si vyčistite každé ráno po príchode do práce.
 • Všetko s mierou – ani s dezinfekčnými prostriedkami to netreba preháňať. Vždy dodržiavajte pokyny uvedené na etikete. Pamätajte, že na vyčistené plochy majú prístup aj vaše deti alebo domáci miláčikovia a priveľa použitého prostriedku môže mať toxické účinky.

Dezinfekcia predmetov

Pri čistení predmetov je dôležité vytipovať si tie, s ktorými pravidelne prichádzate do styku. Pre koronavírus platí, že na povrchu rôznych predmetov dokáže prežiť 24h a viac. Predmety najprv vyčistite a následne vydezinfikujte.

Domov každého z nás je iný. Chytáme do rúk rôzne predmety, preto by ste si mali urobiť vlastný zoznam predmetov, ktoré je potrebné pravidelne dezinfikovať. Medzi tie základné patria:

 • Kľučky dverí,
 • stoly a stoličky,
 • vypínače svetiel,
 • diaľkové ovládače na televízor a herné ovládače,
 • klávesnice, mobilné telefóny, počítače,
 • kuchynské a kúpeľňové pulty,
 • vodovodné kohútiky a toalety.

Zoznam vyššie uvedených predmetov je aplikovateľný aj na pracovné prostredie. Za ich pravidelné čistenie a dezinfekciu zodpovedá váš zamestnávateľ.

Dezinfekcia hračiek

Máte doma malé deti? Potom viete, ako často si dávajú hračky do úst. Často ich berú z podlahy, na ktorej sa môžu vyskytovať zárodky rôznych baktérií. Hračky treba preto čistiť pravidelne, tie pre batoľatá aj 2-3x do mesiaca, u väčších detí minimálne 1x za polrok. Pri riziku, ktoré predstavuje koronavírus vám odporúčame všetky hračky dôkladne dezinfikovať 1-2x mesačne.

Ako správne čistiť hračky? Záleží to od materiálu, z ktorého sú vyrobené:

 • Plastové hračky – malé hračky, ktoré neobsahujú kovové a elektronické diely sa zmestia do umývačky alebo ich stačí premyť v mydlovej a neskôr v čistej teplej vode. Následne ich poriadne vysušte. Veľké plastové hračky osprchujte, umyte mydlovou vodou a opláchnite. Dajte pozor na elektrické časti, v takom prípade hračky umyte mokrou utierkou a nesprchujte ich. 
 • Látkové a plyšové hračky – operte ich pri teplote do 40 stupňov Celzia a použite jemný prací prášok. Následne nechajte vyschnúť.
 • Drevené a kovové hračky – najprv sa presvedčte, či sú drevené hračky natreté vodeodolnou farbou. Utrite ich utierkou namočenou v mydlovej a neskôr v čistej teplej vode. Nepoužívajte ocot ani alkohol. Hračky z dreva a kovu okamžite vysušte.

Dezinfekcia klimatizácií

Automobil je ďalším priestorom, v ktorom sa pravidelne nachádzame. Najmä v letných mesiacoch dýchame vzduch, ktorý do interiéru prúdi z klimatizácií. Tie treba pravidelne čistiť a dezinfikovať, pretože pri zanedbaní sa v nich môžu koncentrovať rôzne baktérie.

Vyčistiť klimatizáciu si môžete aj sami, a to použitím rôznych dezinfekčných sprejov[1] . Najúčinnejšie vám však klimatizáciu vyčistia v autoservise. Všetky kvalitné servisy by už dnes mali mať v ponuke čistenie ozonizáciou. Takisto vám vymenia peľový filter, ktorý zachytáva špinu a prach z vonku. V súčasnosti väčšina autoservisov ponúka k servisným službám čistenie klimatizácie a celého interiéru vozidla ozonizáciou zdarma.

Dezinfekcia ako súčasť každodenného života

Hoci koronavírus pritiahol nevídanú pozornosť k regálom s dezinfekčnými prostriedkami v drogériách, čistotu a poriadok by sme mali dodržiavať aj mimo bezprostredného ohrozenia. Pravidelné umývanie rúk, dezinfekcia domácnosti a pracovných priestorova vzájomný rešpekt nám pomôžu udržať si zdravie a zároveň sa budeme cítiť dobre. Potrebujete poradiť alebo odporučiť vhodné dezinfekčné prostriedky? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.


Katarína Žúborová verejný zdravotník

Práci v PZS sa začala venovať po absolvovaní štúdia verejného zdravotníctva, ktoré bolo obohatené o akademické aj pracovné skúsenosti v zahraničných inštitúciách, najmä z Dánska a Holandska. Okrem služieb v rámci zdravotného dozoru a posudzovania faktorov práce a pracovného prostredia sa venuje aj kurzom predlekárskej prvej pomoci. Zaujíma sa o environmentálne témy, prevenciu negatívnych vplyvov a poškodenia zdravia a rada poskytne pomoc pri riešení organizačných záležitostí v rámci celkovej ochrany a zlepšovania zdravia zamestnancov.

Kontaktujte nás

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás