Ako účinne dezinfikovať priestory, povrchy a predmety?

Autor: Katarína Žúborová

dezinfekcia priestorov

V súčasnosti hádam neexistuje viac skloňované slovo ako dezinfekcia. Potreba pravidelne čistiť domácnosť, pracovisko i predmety, ktoré denne používame, je stále veľmi aktuálna. Viete, ako správne dezinfikovať a zabrániť tak šíreniu rôznych nepríjemných ochorení?

Dezinfekcia priestorov a povrchov

Každý z nás vie presne určiť priestory, v ktorých sa pravidelne pohybuje. Väčšinou je to vlastná domácnosť, kancelária alebo iné pracovisko, ďalej možno obchod či posilňovňa. Kým za čistotu obchodov a fitness centier nezodpovedáme, domácnosť a pracovný priestor môžeme mať plne pod kontrolou.

Pri čistení priestorov choroboplodné zárodky len odstraňujeme, pri dezinfekcii ich zabíjame. Na trhu dnes existuje množstvo efektívnych dezinfekčných prostriedkov, ktoré spoľahlivo ničia baktérie. Ak vám chemikálie príliš nevoňajú, môžete využiť overenú a funkčnú klasiku našich mám – ocot, mydlo a aspoň 60 % alkohol.

Tu je pár rád, ktorých by ste sa mali pri čistení a dezinfekcii priestorov a povrchov držať:

Dezinfekcia predmetov

Pri čistení predmetov je dôležité vytipovať si tie, s ktorými pravidelne prichádzate do styku. Pre koronavírus platí, že na povrchu rôznych predmetov dokáže prežiť 24h a viac. Predmety najprv vyčistite a následne vydezinfikujte.

Domov každého z nás je iný. Chytáme do rúk rôzne predmety, preto by ste si mali urobiť vlastný zoznam predmetov, ktoré je potrebné pravidelne dezinfikovať. Medzi tie základné patria:

Zoznam vyššie uvedených predmetov je aplikovateľný aj na pracovné prostredie. Za ich pravidelné čistenie a dezinfekciu zodpovedá váš zamestnávateľ.

Dezinfekcia hračiek

Máte doma malé deti? Potom viete, ako často si dávajú hračky do úst. Často ich berú z podlahy, na ktorej sa môžu vyskytovať zárodky rôznych baktérií. Hračky treba preto čistiť pravidelne, tie pre batoľatá aj 2-3x do mesiaca, u väčších detí minimálne 1x za polrok. Pri riziku, ktoré predstavuje koronavírus vám odporúčame všetky hračky dôkladne dezinfikovať 1-2x mesačne.

Ako správne čistiť hračky? Záleží to od materiálu, z ktorého sú vyrobené:

Dezinfekcia klimatizácií

Automobil je ďalším priestorom, v ktorom sa pravidelne nachádzame. Najmä v letných mesiacoch dýchame vzduch, ktorý do interiéru prúdi z klimatizácií. Tie treba pravidelne čistiť a dezinfikovať, pretože pri zanedbaní sa v nich môžu koncentrovať rôzne baktérie.

Vyčistiť klimatizáciu si môžete aj sami, a to použitím rôznych dezinfekčných sprejov. Najúčinnejšie vám však klimatizáciu vyčistia v autoservise. Všetky kvalitné servisy by už dnes mali mať v ponuke čistenie ozonizáciou. Takisto vám vymenia peľový filter, ktorý zachytáva špinu a prach z vonku. V súčasnosti väčšina autoservisov ponúka k servisným službám čistenie klimatizácie a celého interiéru vozidla ozonizáciou zdarma.

Dezinfekcia ako súčasť každodenného života

Hoci koronavírus pritiahol nevídanú pozornosť k regálom s dezinfekčnými prostriedkami v drogériách, čistotu a poriadok by sme mali dodržiavať aj mimo bezprostredného ohrozenia. Pravidelné umývanie rúk, dezinfekcia domácnosti a pracovných priestorov a vzájomný rešpekt nám pomôžu udržať si zdravie a zároveň sa budeme cítiť dobre. Potrebujete poradiť alebo odporučiť vhodné dezinfekčné prostriedky? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.


Katarína Žúborová verejný zdravotník

Práci v PZS sa začala venovať po absolvovaní štúdia verejného zdravotníctva, ktoré bolo obohatené o akademické aj pracovné skúsenosti v zahraničných inštitúciách, najmä z Dánska a Holandska. Okrem služieb v rámci zdravotného dozoru a posudzovania faktorov práce a pracovného prostredia sa venuje aj kurzom predlekárskej prvej pomoci. Zaujíma sa o environmentálne témy, prevenciu negatívnych vplyvov a poškodenia zdravia a rada poskytne pomoc pri riešení organizačných záležitostí v rámci celkovej ochrany a zlepšovania zdravia zamestnancov.

Kontaktujte nás

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás