Úloha bezpečnostného značenia na pracovisku je jednoduchá – značky pomáhajú predchádzať pracovnému úrazu, skvalitňujú pracovné prostredia a prispievajú k znižovaniu úrazovosti na pracovisku. Aké sú však v tomto prípade povinnosti zamestnávateľa?
Pracoviskom sa na účely nariadenia vlády SR č. 391/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko (ďalej nariadenie vlády) rozumie miesto, ktoré je určené na výkon práce zamestnancov v priestoroch zamestnávateľa, na ktoré má zamestnanec prístup počas výkonu práce.
Každý zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby pracovisko spĺňalo požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia, a to najmä vo vzťahu na účel jeho používania. Práve na to slúži bezpečnostné a zdravotné značenie.
Bezpečnostné a zdravotné označenie pri práci sa vždy vzťahuje na konkrétny predmet, činnosť alebo situáciu. Poskytuje zamestnávateľom a zamestnancom pokyny alebo konkrétne informácie potrebné na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci podľa potreby prostredníctvom:
Súbor bezpečnostných a zdravotných značiek definuje aj nariadenie vlády SR č. 387/2006 Z. z. o požiadavkách na zaistenie bezpečnostného a zdravotného označenia pri práci.
Zamestnávateľ je podľa vyššie spomenutých nariadení povinný zreteľne označovať pracoviská a zariadenia, ktoré môžu ohroziť alebo poškodiť zdravie zamestnanca a používať bezpečnostné a zdravotné označenie pri práci podľa osobitného predpisu. Ďalej je povinný:
Bezpečnostné a zdravotné označenia pri práci sa vyberajú, kombinujú a vzájomne zamieňajú podľa aktuálnych podmienok na pracovisku. Poznáme niekoľko rôznych typov bezpečnostného značenia:
Bezpečnostné farby bližšie špecifikujú informáciu, ktorú značka poskytuje. Používajú sa samostatne alebo v kombinácii s konkrétnou značkou na označenie miest, na ktorých je nebezpečenstvo zrážky s prekážkou alebo nebezpečenstvo pádu, na vyznačenie komunikácií, označenie nádob a potrubí s nebezpečnými látkami a prípravkami a pod.
Každá z bezpečnostných farieb má presnú symboliku, ktorá nepripúšťa výnimky alebo protichodné vysvetľovanie. Farby majú svoje osobitné miesto v úrazovej prevencii. Ide najmä o nasledujúce farby: červená, oranžová a žltá, zelená, modrá. V jednom z našich predchádzajúcich článkov, v ktorých sme sa venovali piktogramom, môžete nájsť prehľadnú tabuľku, ktorá bližšie popisuje význam používania bezpečnostných farieb.
Máte záujem o profesionálne služby v oblasti BOZP? Kontaktujte nás a radi vám vo všetkom poradíme.