Open space kancelária po koronavíruse: Čo sa zmenilo a ako sa chrániť ?

Autor: Martin Trnovský

open space

Pandémia koronavírusu zasiahla do všetkých oblastí našich životov. Postupne sme sa prispôsobili nariadeniam a pravidlám o ochrane zdravia a zaviedli ich nielen do svojich domácností, ale aj zamestnaní. Ako koronavírus ovplyvnil prácu v open space kanceláriách a aké zmeny nás ešte čakajú ?

Koronavírus nezničí open office kultúru

Približne po mesiaci vyčíňania vírusu sa začali vo svete objavovať články o tom, či pandémia náhodou nezničí open space kancelárie, ako ich poznáme. Postupne sa ukazuje, že žiadny koniec nenastáva. Prichádza však revolúcia, ktorá poznačí celú open office kultúru.

Open space kancelárie sú často považované za zbytočne rozptyľujúce, s nedostatkom pracovného súkromia a najnovšie aj zdravie ohrozujúce. Sú však aj vysoko efektívne a podporujú tímového ducha. V súčasnosti prechádzajú dočasnými a možno aj trvalými zmenami, ktoré poznačia tvár open office kancelárií.

Open space zmeny

Najväčšími nájomcami open space kancelárií sú na Slovensku zvyčajne banky, poisťovne, IT firmy, telekomunikační operátori a pobočky veľkých nadnárodných spoločností. Niektorí zamestnávatelia pochopili finančné výhody práce z domu a naďalej nechávajú zamestnancov na dlhodobých home office-och.

Keďže podľa zákona zamestnávateľ zodpovedá za zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, má povinnosť vykonať príslušné opatrenia. Týka sa to aj open space kancelárií. Aké efektívne opatrenia a zmeny sa v nich zavádzajú ?

Aká je budúcnosť open space kancelárií ?

Open space kancelárie prešli zmenami a budú nimi prechádzať i naďalej. Viaceré architektonické štúdia pracujú na novom ideálnom usporiadaní kancelárií. Nebude trvať dlho a namiesto použitia kľučiek sa dvere budú pred vami otvárať automaticky alebo použitím karty. Po príchode do práce vám bude automaticky odmeraná teplota. Možno občas dostanete automatické upozornenie, ak kolega, ktorý okolo vás ráno prechádzal, javí známky choroby.

Aj naďalej platí, že najúčinnejšou ochranou pred šírením koronavírusu je vyhýbanie sa blízkemu sociálnemu kontaktu, a to nielen medzi ľuďmi, ktorí majú chrípku a nádchu. Neodporúčame vám podávať si ruky a objímať sa. Ak predsa len nedokážete predísť úzkemu kontaktu s kolegami, vždy noste rúška a respirátory. Prečítajte si aj naše predchádzajúce články o tom, ako správne nosiť rúško a aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom.


Martin Trnovský autorizovaný bezpečnostný technik

V oblasti BOZP pracuje takmer 10 rokov. Ako odborný pracovník BOZP má skúsenosti so zákazníkmi rôzneho zamerania, venuje sa tiež oblasti výchovy a vzdelávania, tak vo vzťahu k zákazníkom, ako aj v rámci interných procesov. Neoddeliteľnou šúčasťou jeho práce je komunikácia s národnými autoritami v rámci problematiky BOZP. Rád sa účí nové veci a v prípade záujmu nadobudnuté vedomosti a skúsenosti rád odovzdáva ďalším.

Kontaktujte nás

Máte záujem o naše služby?

Kontaktujte nás